Biro kao košnica

Bez autora
Jul 08 2013

Optimistična teza vlasti po kojoj je konačno, nakon četiri godine, zaustavljen rast nezaposlenosti, bliža je manipulaciji nego istini. U Srbiji je, prema zavničnim podacima Republičkog zavoda za statistiku od 2000. do danas sve više građana u potrazi za poslom. U godini srpske „oktobarske revolucije“ nezaposlenih je bilo 425.571, uoči svetske ekonomske krize 445.382, a ovoga proleća čak 708.688. Podaci iz Ankete o radnoj snazi, koji su prikupljani na osnovu izjava građana, podudaraju se i sa zvaničnom statistikom Nacionalne službe za zapošljavanje što pokazuje da je broj onih koji tvrde da nemaju posao i broj onih koji ga aktivno traže približno isti. Stopa nezaposlenosti se od 2008. do danas neprestano povećava, s tim da je u aprilu prošle godine zabeležen apsolutni negativni rekord. Tada je bilo 25,5 odsto građana bez posla, a u oktobru prošle godine 22,4 odsto, što je opet veća stopa od one koja je zabeležena u svim ranijim godinama. A od oktobra 2012. ova stopa ponovo raste, pa poslednji podaci pokazuju da je već dostigla 24,1 odsto.

Biro kao košnicaOptimistična teza vlasti po kojoj je konačno, nakon četiri godine, zaustavljen rast nezaposlenosti, bliža je manipulaciji nego istini.

U Srbiji je, prema zavničnim podacima Republičkog zavoda za statistiku od 2000. do danas sve više građana u potrazi za poslom. U godini srpske „oktobarske revolucije“ nezaposlenih je bilo 425.571, uoči svetske ekonomske krize 445.382, a ovoga proleća čak 708.688.

Podaci iz Ankete o radnoj snazi, koji su prikupljani na osnovu izjava građana, podudaraju se i sa zvaničnom statistikom Nacionalne službe za zapošljavanje što pokazuje da je broj onih koji tvrde da nemaju posao i broj onih koji ga aktivno traže približno isti.

- Stopa nezaposlenosti se od 2008. do danas neprestano povećava, s tim da je u aprilu prošle godine zabeležen apsolutni negativni rekord - potvrđuju u Zavodu za statistiku.

- Tada je bilo 25,5 odsto građana bez posla, a u oktobru prošle godine 22,4 odsto, što je opet veća stopa od one koja je zabeležena u svim ranijim godinama. A od oktobra 2012. ova stopa ponovo raste, pa poslednji podaci pokazuju da je već dostigla 24,1 odsto.

Samim tim, rast nezaposlenosti nije zaustavljen, već se smanjenje u odnosu na prošlu godinu može posmatrati kao pojedinačni incident.

- Kod nas su i politička elita i ekonomisti još na početku ekonomske krize imali lažni optimizam i tvrdili da će kriza kratko trajati.

Evo, od tada je prošlo pet godina i sve je gore, a nezaposlenih je sve više - ocenjuje Ljubodrag Savić, profesor Ekonomnskog fakulteta.

- A to će se i dalje nastaviti jer nema realne šanse da se poveća zaposlenost. Sa statistikom svi manipulišu, ali je činjenica da je na birou previše ljudi, a još je više onih koji nemaju posao ali ne traže pomoć od NSZ, jer je ne očekuju.

On dodaje da je i sve veći pad zaposlenosti u našoj zemlji zabrinjavajući i da vodi „katastrofi“.

U Nacionalnoj službi za zapošljavanje kažu da je u prvih šest meseci ove godine sa biroa zaposleno 101.834 građana, ali ih je svega petina dobila posao za stalno. Ostali su angažovani na određeno (44 odsto) ili na privremenim i povremenim poslovima (36 odsto). A redovi onih koji čekaju svoju šansu, sve su duži:

- U junu je registrovano njih 776.354, a najviše je mladih od 25 do 29 godina (13,7 odsto) - kaže Srđan Andrijanić iz NSZ.

- Pre šest meseci je bilo 778.579 nezaposlenih, a pre godinu dana 754.967.

Da će ovaj red smanjiti u dogledno vreme, malo ko zaista veruje, a naročito nakon odluke Vlade da se dodatno uštine ionako skroman budžet za aktivne mere zapošljavanja, a dobijena razlika prebaci u fond koji služi za isplatu - otpremnina.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik